jak być dobrze zorganizowanym na powrót do szkoły? PORADY I LIFE HACKI


Hej!
Powrót do szkoły zbliża się nieubłagalnie szybko (dla mnie to tylko tydzień), a wy pewnie wciąż martwicie się tym co się wtedy stanie.

Bez obaw!
Przychodzę wam z pomocą!

Jeszcze dobre kilka dni temu sama robiłam w majtki na myśl o tym, że w tym roku idę pierwszy raz do liceum. Jednak z dnia na dzień ten stan powoli zmieniał się na lepsze.

Teraz jestem dużo mniej przerażona i dużo bardziej zmotywowana, więc zamierzam podzielić się z wami moimi pomysłami i trikami!!! Nie chciałam wrzucać wszystkich porad do jednego worka, dlatego w tym poście poznacie moje sposoby na organizację dnia i namiastkę ograniczenia nauki do minimum, a dostawania ocen jak za maximum!
(nie mam pojęcia co się dzieje z ostrością tych zdjęć po wstawieniu na blog, ale definitywnie coś się dzieje)

  1. Moim must havem szkolnym stało się prowadzenie szkolnego kalendarza :) Zaczęłam prowadzić go po raz pierwszy w uprzednim roku szkolnym i uważam, że to była najlepsza decyzja. Taki kalendarz pozwala kontrolować wszystkie testy, prace domowe i ważne wydarzenia szkolne i trzyma je w jednym miejscu. Dodatkowo, jeżeli jest w nim miejsce na notatki można tam zrobić coś w rodzaju dziennika ocen, by mieć je zawsze wszystkie pod kontrolą i pod "ręką" ;) W poprzednim roku szkolnym zwiększyło to moją organizację jak i produktywność, również pomogło w utrzymaniu dobrych ocen i uratowało wiele razy, kiedy zapominałam o pracy domowej !
  2. Coś, co moim zdaniem ma ogromny wpływ na organizację do szkoły to organizacja pokoju, czyli w zasadzie swojego miejsca pracy. Wiele razy brak organizacji wynika z tego, że nie wiemy, gdzie są potrzebne nam notatki czy kserówki, a wszystkie długopisy walają się po szufladach. Ważnym jest, by przestrzeń pracy jak i odpoczynku mieć dobrze zorganizowaną i przejrzystą, sama estetyka nie ma znaczenia. Jeżeli nasze biurko ma wyznaczone miejsce na ołówki, długopisy, markery i zeszyty, a nasze łóżko (przykładowe miejsce odpoczynku) jest ładnie pościelone to od razu wiemy za co mamy brać ręce.
  3. Co za tym idzie istotną sprawą jest oddzielenie od siebie tych dwóch stref. Wierzcie lub nie, ale uczenie się na łóżku nie jest najlepszą opcją nawet, jeżeli jest wam wygodnie. Każdy człowiek powinien mieć swoją strefę relaksu i strefę nauki. Jeżeli połączymy te dwie strefy, mózg nie będzie odróżniał, kiedy jest pora na relaks, a kiedy na naukę, co nie wróży produktywności. Powoduje to między innymi senność w czasie nauki czy rozbudzenie w nocy, kiedy pora na sen.
  4. Czymś, bez czego od jakiegoś czasu się nie obejdę jest planowanie dnia. Wiadomo, jedni muszą zrobić tyle, inni tyle, ale warto zawsze mieć coś takiego zapisanego! I nie mówię tu o wielkich sprawach, bo to właśnie o tych najmniejszych lub najmniej istotnych zapominamy. Warto jednak w planerze (lub bullet journalu) zapisać, że dzisiaj trzeba zmienić kuwetę kota lub kupić nowe szczoteczki do zębów. Dzięki spisywaniu nawet takich rzeczy, wiemy ile czasu „ucieka” nam w ciągu dnia i ile możemy wtedy poświęcić na odpoczynek czy naukę.
  5. Każdy, czy młodszy, czy starszy powie, że SYSTEMATYCZNOŚĆ jest kluczem do sukcesu. Nie mogę się nie zgodzić, że stałe powtarzanie czy ćwiczenie materiału daje naprawdę dobre efekty, ale jestem przykładem osoby, która uczy się całego materiału na jeden rzut. Nie wiem czy to właśnie mój klucz do moich drzwi sukcesu, ale wiem, że ta metoda daje mi duże zyski. Dlatego teraz zdradzę wam trochę z mojej rutyny uczenia się (planuję w roku szkolnym robić posty tego typu; stay tunned!!) . 
  • Jesteśmy różni, ale myślę, że każdemu lepiej byłoby się uczyć z własnych notatek. Dlatego coś, co jest moim pierwszym krokiem nauki przed sprawdzianem/testem/kartkówką z kilku tematów to zrobienie własnej, kolorowej i zrozumiałej dla mnie notatki. Wiadomym jest, że musimy wiedzieć, co oznaczają dane pojęcia, a nie tylko znać definicję na pamięć. Tak naprawdę nauka "na pamięć" jest zgubna i krótkotrwała, co za tym idzie, może być przydatna tylko wtedy, kiedy uczymy się na sprawdzian z przedmiotu, z którym nie wiążemy żadnej przyszłości. Przygotowanie własnych notatek to czas 20 minut - 1 godziny. W tym czasie też przypominamy sobie tematy i mamy wstępne powtórzenie (pamiętajcie także, żeby przed zrobieniem notatek dokładnie zastanowić się nad rozłożeniem materiału i zrezygnować z mało istotnych zagadnień. Najlepiej pisać konkrety i podpunkty, no i oczywiście wcześniej obeznać się z tematem, by mieć jakikolwiek wstęp do dalszej pracy!), co w późniejszym rozrachunku wyrównuje czas stracony na przepisywanie.
  • Później, w zależności od preferencji możemy rozkładać materiał na różne dni, w które będziemy się go uczyć. Ja jednak wolę robić to jednego dnia i zazwyczaj nauczenie się informacji z takiej notatki zajmuje mi od pół godziny do półtorej. Znam jednak osoby, które z łatwością uczyły się w pół godziny, ale też takie, które dopiero po powtarzaniu materiału przez kilka dni pod rząd były w stanie powiedzieć, że są gotowi na test.
6.      Kolejna porada to podstawa, o której każdy wie, a mało kto się do niej stosuje…. Powinno pakować się i szykować ubranie wieczorem dnia poprzedniego! Wiedzieliście o tym? Zaskoczyło was to? Jeżeli odpowiedzieliście w kolejności tak i nie, a nie robicie tego o czym mówię, to lepiej spróbujcie. Na pewno nie pożałujecie. Ja wiem, że wieczorem to się nic nie chce. Ale czy rano się chce? A za to rano ma się trochę więcej czasu na inne rzeczy J
7.      A jeżeli już się nie zastosowaliście…. Kilka gotowych outfitów ze swojej garderoby to ratunek dla śpiochów. Nie ważne czy będziecie mieć je narysowane, czy zrobicie im zdjęcia (polecam także różne aplikacje do organizacji szafy, np. smart closet, gdzie oprócz samej wirtualnej szafy można tworzyć gotowe stylizacje i zapisywać w kalendarzu kiedy się je nosiło, a także pakować walizkę na wyjazd). Ważne, że nie stoicie przed szafą z pustką w głowie. No, a co do pakowania to zawsze miejcie plan lekcji pod ręką! Jeżeli patrzycie na plan i się pakujecie prawdopodobieństwo zapomnienia o czymkolwiek jest minimalne.
8.      Coś, co bardzo pomaga przy organizacji czegokolwiek to ustalenie planu, czy celu. Wyznaczcie cele na nowy rok szkolny i starajcie się je spełnić, a przed nauką twórzcie plany działania, by móc wszystko mieć pod kontrolą!
9.      „Ciężka praca popłaca” – ale co nam po ciężkiej pracy jeżeli mózg myśli o niebieskich migdałach?? Tu właśnie widzimy potrzebę dwóch wyżej wymienionych stref. Wielu ekspertów ds. nauki i organizacji mówi, że odprężenie się chwilę przed nauką daje najlepsze efekty, ponieważ pobudza prawą półkulę mózgu, przez co nasza nauka odbierana jest całym mózgiem i przyswaja się po prostu o wiele lepiej i łatwiej.
10.  Ostatnio o tym głośno, dlatego i ja się wypowiem. Zacznijmy od tego, że do nauki nigdy nie jest nam konieczny Internet. A niestety często popełniamy ten błąd i sięgamy po smartphona, „żeby coś sprawdzić” i kończymy na Facebooku przeglądając strony o śmiesznych zwierzątkach lub oglądając filmiki na Youtube. Pomocne wtedy są różnego typu „blokery” zarówno na komputer jak i telefon, chociaż ja myślę, że w wystarczy odrobina silnej woli, bowiem wszystko da się załatwić bez technologicznego pomocnika. Poza tym korzystanie z tablic i słowników rozwija nasze umiejętności pod tym kierunkiem, a nie zapominajmy, że w każdej chwili może stać się apokalipsa i jedyne, co zostanie ludziom to słowniki z wiadomością jak przeżyć.
11.  Nie ociągaj się! Wykonywanie wszystkich prac jak najwcześniej i oddawanie ich w pierwszym terminie nie tylko skutkuje sympatią nauczycieli, ale i oszczędnością czasu i energii. Jeżeli poświęcamy chociaż trochę uwagi na lekcji to wiedza na nich zdobyta bez utrwalenia zostaje w głowie tylko na prawdopodobnie kilka godzin. To najlepszy czas na zrobienie prac domowych bez dodatkowego wysilania się.
12.  W organizacji i nauce dużą pomocą są zazwyczaj nasze zeszyty. Dlatego moją małą przestrogą jest to, by o nie dbać, ponieważ po jakimś czasie możemy nie zrozumieć własnych skrótów myślowych (jestem żywym dowodem) i zostajemy z niczym.
13.  Organizacja to  nie tylko nasze miejsce pracy i my, ale też nasze szkolne przybory. Ważnym jest, by o nie dbać i zawsze wiedzieć, gdzie są oraz znać ich stan, bowiem sytuacja wypisanego długopisu na sprawdzianie nie jest ani trochę przyjemna.
14.  To trochę dziwna porada, ale wszystkich czytających to zachęcam do medytacji. Niby nie ma to bezpośredniego kontaktu z organizacją, ale bardzo dobrze działa na organizm, co przyczynia się do większej produktywności. Czynność ta może trwać tylko 10 minut i  jest bardzo przyjemna!
15.  Life hack z prawdziwego zdarzenia, czyli zakreślacze mówiące nam na jakim poziomie nauki jesteśmy. Wyznaczmy sobie kolory zakreślaczy do konkretnych typów materiału lub naszej znajomości tych informacji (np. zielony – rozumiem, czerwony – nie rozumiem; zielony – daty, pomarańczowy – postacie, różowy – wydarzenie, niebieski – skutek; czerwony – czasownik regularny, niebieski – czasownik nieregularny itd.
16.  Wspaniałym i już ostatnim life hackiem  z tego postu jest wykorzystywanie swojego czasu na 100%. Jedziesz autobusem i tylko patrzysz przez okno? Pobierz audiobook lub powtórz materiał. Masz okienko w czasie lekcji? Odrób zadane do tej pory prace domowe lub powtórz na sprawdzian. Spędzasz czas oglądając telewizję? Powtarzaj w głowie informacje, które pamiętasz.

To by było na tyle, jeśli chodzi o dzisiejszy post. Nie jest jakiś super odkrywczy, ale nie chciałam go też przepełnić, by był w miarę przejrzysty. Przepraszam, że znowu jest taka „wyliczanka”, bo nie podobają mi się takie posty L mam nadzieję jednak, że treść wam się spodobała, a któraś z porad okazała przydatna! Dajcie znać w komentarzach,


Enjoy x

    

Komentarze

  1. Wow!Tak naprawdę dawno nie widziałam takiego postu jak Twój. Przyznam się, że znałam tylko kilka tych sposobów, a reszta to dla mnie kolejna nowość, wiele rzeczy chętnie wykorzystam w tym roku szkolnym :D

    Ściskam ciepło, Sunshine

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetne metody :)
    Nauka to podstawa, warto się do niej przyłożyć.
    Pozdrawiam!

    Zapraszam do wspólnej obserwacji.

    lublins.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz